Kalender Mimarlık

2015 yılında Ezgi Kalender tarafından İstanbul’da kuruldu. Kurulduğu günden itibaren, mimarlık, iç mimarlık, mobilya tasarımı, kentsel tasarım alanlarında çok çeşitli işler üretmeyi isteyen, hedefleyen ve bu doğrultuda cesur ve hevesli davranan, tasarım kabiliyeti yüksek, genç, dinamik ve yeniliğe açık bir ekipten oluşan Kalender Mimarlık, pek çok farklı ölçekte ve nitelikte projeler arasında hızlı geçiş yapabilen bir ofis yapısına sahiptir.

Mimarlık öğreniminin ömür boyu devam eden ve birçok farklı disiplinden beslenen bir pratik olmasından yola çıkan Kalender Mimarlık, iş yapan salt bir ofis olmanın haricinde her işi aynı zamanda bir öğrenme ve araştırma alanı olarak görmektedir.

Tasarım Yaklaşımı

Kalender Mimarlık, her işi kendi bağlamı içinde özel olarak ele alan, ön konsept aşamasından planlama, uygulama ve tamamlanma aşamasına kadar üretimin her safhasını önemseyen, insanlara ve çevreye olumlu etkisi olan, insan yaşamına değer katan özgün yapılar tasarlamayı ve hayata geçirmeyi hedefleyen bir anlayışı benimsemektedir. Birçok farklı ölçek ve konudaki projelerin yürütücülüğünü, ilişkili olduğu diğer disiplinlerle katılımcı, esnek ve verimli bir çalışma süreci içinde yaparken en iyi mimarlık hizmetini vermeyi amaçlar. 

Hizmetler

Konut, otel, fabrika, ofis, eğitim, sağlık yapıları ve villa projeleri ağırlıklı olarak çalıştığı işler arasındadır. Hizmetlerinden inşaat firmaları, yatırımcılar, müteahhitler ve arsa sahipleri faydalanabilmekle birlikte, özellikle odaklandığı alanlar: etüd proje, konsept proje, avan proje, kentsel dönüşüm projeleri, 3d görselleştirme hizmeti, belediye (ruhsat) projesi, uygulama projesi, mimarlık ve iç mimarlık danışmanlık hizmetleri, anahtar teslim proje hizmeti, uygulama hizmeti, inşaat ve saha kontrollüğü ve yönetimi hizmetidir.

Ezgi Kalender  Kurucu, Mimar, İç Mimar

1988 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Hayrullah Kefoğlu Lisesi (Yabancı Dil Ağırlıklı)’nde tamamladıktan sonra, tam burslu okuduğu Yeditepe Üniversitesi Mimarlık bölümünden 2011 yılında dereceyle mezun oldu. Aynı yıl, İç Mimarlık çift anadal programını da tam burslu olarak tamamladı. Almanya’da bir dönem University of Applied Sciences Koblenz’de Mimarlık ve Kentsel Planlama Bölümü’nde okudu. Üniversite öğrenciliği döneminde Varyap Meridian, Ermanlar Mimarlık ve Emre Arolat Architecture’da staj yaptı. 2011-15 yılları arasında DBArchitects’te; ofis, konut, karma kullanım, eğitim yapısı, spor merkezi, iç mekan tasarımı gibi pek çok farklı ölçek ve konudaki birçok projede çalıştı. 2014- 2019 yılları arasında Ataşehir Belediyesi İmar Komisyonu üyeliği yaptı. 2024 yılı itibariyle Ataşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2015’te kurduğu Kalender Mimarlık’ta, mesleki çalışmalarını sürdürmektedir.

Sinem Kaya
İdari Asistan
Sinem, daha önce ulusal kurumsal markaların idari pozisyonlarında görev aldı. Kalender Mimarlık’a 2022’de katıldı.

Zeynep Yasemin Değermenci
Mimar
Zeynep Yasemin, tam burslu okuduğu İstanbul Okan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden fakülte birincisi ve üniversite ikincisi olarak 2022 yılında mezun oldu. Kalender Mimarlık’a 2022’de katıldı.

Merve Özer
Mimar
Merve, Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2023 yılında mezun oldu. Kalender Mimarlık’a 2023’de katıldı.

Tuğba Vardar
Mimar
Tuğba, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2024 yılında mezun oldu. Kalender Mimarlık’a 2024’de katıldı.

Teşekkürler,

Yasemin Güler, Yusuf Kara, Demet Fırat, Beliz Can, Mahmut Kayadibi, Berfin Öztürk, Aylin Dursun, Sultan Kalender, Eda Kınalı, İsmail Arıkaya, Seçkin Akkuş, Kübra Selen Zıvana, Kübra Kaplan, Didem Akdoğan, Merve Nisa Sökmen, Muhammed Gökçebaş, Burak Bükücü, Hüseyin Bostancı, Uhud Aygün, Nagihan Küçükönder, Oğuzalp Apaydın, Şeydanur Acar, Serkan Çırak, Doğa Erdem, Yunus Emre Omaç, Hazal Bildirici, Beyza Muş, Aleyna Demir, Canan Kandemir, Esmanur Küçük, Ayfer Bulut, Semiha Yıldırım, Dicle Kartal, Anıl Coşkun, Mert Çakıroğlu, Ecem Bitnel, Dilara Kurt, Emre Sel, Çağan Bardakçı, Büşra Oğuzorhan, Buse Bozkurt, Ayşe Nur Kapıcı, Derya Uğur, Elanur Uzun, Beyzanur Şahin, Hilal Akça, Eren Ertuğay, Gökçe Yüksel, Damla Yücel, İrem Kalender, Erhan Boyan, İfaket Mataracı, Merve Özer, Eray Orman, Fatih Özdemir, Abdettawab Ghziel, Fulya Nur Demir, Nisa Sevdim, Nur Sude Ergül, Meryem Çetindağ, Çiğdem Çıtak, Gizem Kırış, Deren Baş, Onurcan Perkdaş,  Zeynep Özkan, Umut Bozkurt, Doğancan Kayın, Elif Su Doğan, Nihal Gülseven, Fatima Acar, Deniz Topaloğlu, Fatih Ersoy, Büşra Yıldırım, Şimal Doğa Kaya, Hüsna Pehlivan, Sevde Yıldız